Práce na kaštieli intenzívne pokračujú

Opäť prinášame dobrú správu. Aj napriek sychravému počasiu práce na kaštieli pokračujú. Je to znamenie, ktoré nás povzbudzuje vykročiť s nádejou do nového roku 2014.

 Po úplnej obnove historického nápisu na západnej veži, práce nezastali. Ako ste si mohli všimnúť, a teraz na našich záberoch preštudovať pracuje sa na obnove strechy južnej veže. Je to najpodstatnejšia časť s pohľadu mesta nakoľko sa jedná o vežu, ktorá je zároveň aj symbolom mesta. 

 Veľké vďaka patrí všetkým súčasným ako aj bývalým zamestnancom mesta za to, že sa pričinili o získanie financií na tento projekt od Ministerstva kultúry SR.

 Základom všetkých rekonštrukčných prác je oprava strechy objektu. Sme radi, že aj vďaka tomuto miniprojektu s pohľadu kaštieľa sa opravuje časť, ktorá si to už naozaj akútne pýtala. Je to najvyšší bod kaštieľa, ktorý bol rokmi bičovaný poveternostnými podmienkami. Veža dostane novú, strešnú konštrukciu, izoláciu, krytinu ako aj nový okapový systém. Fotky dokazujú, že to prišlo v poslednej chvíli. Ostatná časť strechy tiež potrebuje výmenu ale ani z ďaleka nie je v takom stave ako južná veža. Veríme, že pomocou projektov mesto získa daľšie financie a nie iba na opravu strechy. 

 Pri južnej veži taktiež prebieha archeologický prieskum zbúraneho balkóna. Sme naozaj radi, že do ďalšieho projektu bude zaradená kompletná obnova tejto zbúranej časti, ktorému došlo v roku 1946, keď vtedy murársky bratia Fazekasovci rozobrali túto časť nakoľko bola staticky narušená po bombardovaní v roku 1945. Základy sa našli vo veľmi dobrom stave, takže geodetické zameranie bude úplne presné.

 Nakoľko symbolom nášho občianskeho združenia je aj pôvodná fotka s balkónom ako túžba po obnove, je našou úprimnou túžbou realizovať tento projekt. 

 Chceme Vás ešte informovať, že pôvodná liatinová brána, ktorú ste mohli vidieť počas Galantských trhov v priestoroch kaštieľa bude v januári prevezaná do Bratislavy kde sa začnú práce na jej úplnej obnove. O priebehu prác Vás budeme informovať aj s fotografiami.

 Všteky tieto práce sú mimoriadne odborné a preto aj finančne náročné. Preto Vás, žiadame o pomoc. Veríme, že sme spolu schopní dokázať to po čom naše srdcia túžia a to aby Neogotický kaštieľ opäť ožil vo svojej plnej kráse. 

 Záverom Vám chceme poďakovať za celoročnú podporu, ktorú ste nám preukazovali týždeň čo týždeň. Rok ubehol ako voda a preto Vám prajeme pokojné sviatky a požehnaný rok 2014. 

 ĎAKUJEME VÁM, STE ÚŽASNÍ, POKRAČUJEME...

Publikované dňa 18. december 2013