Knieža Antal Esterházy de Galantha oslávil svoje narodeniny v Galante.

Knieža Antal Esterházy a primátor Peter Kolek
 Sme nesmierne radi, že takmer po 3 rokoch snaženia a príprav knieža Antal Esterházy de Galantha prijal moje pozvanie spoločne so svojou manželkou kňažnou Svetlanou Esterházy dňa 28.12.2022.

S mojou manželkou Katkou sme ich privítali v modrom salóne Reštaurácie Esterházy kde sme pre knieža a jeho významných hostí prichystali narodeninovú oslavu.
   Som nesmierne rád, že za mesto Galanta prijali naše pozvanie primátor a viceprimátor Mesta Galanta Mgr.Peter Kolek a p.Peter Závodský. Ďalej nemohol chýbať bývalý riaditeľ Vlastivedného Múzea a spoluzakladateľ OZ NKGA p. Jozef Keppert. Na slávnostnej návšteve sa zúčastnili aj významný hostia pána kniežaťa a to rodina Tamásová – Radványiová, majiteľ spoločnosti Herendi Porcelán kft., hostia z Mosky a z Brusselu.
   Program zahŕňal, krátku prehliadku Južnej veže v sprievode Andrei Slávikovej, ktorá bola pre hostí osobitným zážitkom, keďže knieža túžil vidieť práve túto čerstvo opravenú vežu. Pre nás ako zakladateľov Občianskeho združenia na záchranu kaštieľa to boli silné emócie tiež keďže sme stáli na balkóne, ktorý neexistoval takmer 80 rokov práve s Antalom Esterházym.
  Poobedie pokračovalo slávnostným obedom, kde sme počas prestávok hovorili o histórií Esterházyvcov, Galanty a príbehy ohľadne obnovy a starostlivosti kaštieľov v Galante.
  Pre oslávenca Antala Esterházyho, ktorý 27.12.2022 oslávil svoje 86. narodeniny sme spolu s primátorom Mesta Galanta Petrom Kolekom pripravili špeciálne prekvapenie v podobe narodeninovej torty a krásneho obrazu Južnej Veže. Atmosféra bola o to výnimočnejšia, že práve v ten istý deň čiže 27.12.2022 oslavil svoje okrúhle 50. narodeniny aj náš primátor Peter Kolek. Spolu si zablahoželali a spoločne sfúkli sviečky na torte. Sám knieža sa vyjadril, že sa cíti byť prijatý a je rád, že sa rozhodol navštíviť svoj druhý domov – Galantu. Pán primátor bol tiež dojatý a my sme mu trochu závideli, že na svojej oslave mal tak významného hosťa čo sa málo komu v živote podarí.
  Bola to fantastická bodka za vzácnou návštevou plná silných emócií ale aj dohodnutých plánov do budúcna. Veríme, že tento príbeh tu nekončí a pri lúčení sme sa dohodli, že sa čoskoro uvidíme.

  Antal Esterházy de Galanta/27.12.1926/ je hlavou počtom najväčšej kniežacej rodiny v Európe. Je potomkom nášho rodáka, palatína a zakladateľa Fraknóovskej vetvy Mikuláša Esterházyho a jeho syna prvého kniežaťa Pavla Esterházyho .
  Dnes žije aj so svojou manželkou Svetlanou Esterházy v najväčšom barokovom kaštieli Maďarska v obci Fertőd.
 

Publikované dňa 23. január 2023