Slávny rod Esterházy de Galantha - A takto to celé začalo...

V dňoch 24. – 25. augusta 2019 sa mestom Galanta opäť ozývali salvy z diel, tentokrát však zvolávali na slávnosť... a to svadbu Esterházyovcov. 

Koncom augusta sa v mestskom parku uskutočnilo jedinečné historické podujatie, ktoré návštevníkom predstavilo rod Esterházyovcov z Galanty, ich vzťahy s Thurzovcami a priblížilo svadobné zvyky a tradície zo 17. storočia. Návštevníci si okrem hlavného programu mohli vypočuť pútavé tematické prednášky známych osobností, historikov, pozrieť si ukážky historických bojov, šermu, prípadne si odniesť drobný suvenír od ľudových remeselníkov a najmenší sa zabavili v nafukovacom labyrinte. Vo večerných hodinách sa o zábavu postarali muzikanti z Etien Band a Peter Lipa & Band. V spolupráci s GOS Galanta sa v sobotu uskutočnil festival rómskej hudby (RomaFest), ktorého sa zúčastnili umelci z celého regiónu.

Ústrednou témou podujatia bola Svadba Esterházyovcov, ktorú OZ Neogotický kaštieľ v Galante realizovalo v rámci projektu Interreg SK-HU „Sladké spomienky, staré chute od Galanty po Mándok“ (SKHU/1601/1.1/202). Návštevníci si mohli s mladomanželmi pripiť na ich zdravie a pochutnať si na svadobnom koláči. Nechýbala ani krásna esterházyovská baroková torta, ktorej zhotoviteľkou bola naša šikovná galanťanka Katka (Torty Katulienka).

Podujatie malo veľký úspech. Všetkým návštevníkom a divákom ďakujeme za podporu, členom DC Švermova za chutný guláš, spoločnosti Fringia za krásny program, Torty Katulienka za fantastickú barokovú tortu a tešíme sa na stretnutie nielen na pokračovaní príbehu, ale aj ďalších podobných podujatiach.

Toto podujatie sa realizovalo s finančnou podporou mesta Galanta, Samsung Slovakia s.r.o., AVA Stav, Menert s r.o., spoločnosti Esterházy a Nadácie ZSE. Ďakujeme!

Publikované dňa 18. september 2019