Na návšteve u Esterházyovcov v Maďarsku.

Hlavou slávneho rodu Esterházyovcov pochádzajúcich z Galanty je Knieža Esterházy Antal, ktorého sme stretli v spoločnosti jeho manželky Svetlany Esterházy priamo v ich sídle v meste Esterházy(Fertőd) v Maďarsku.

 Sme nesmierne radi, že sa nám 29.09.2014 podarilo to čo je z pohľadu našich spoločných aktivít pri záchrane Neogotického kaštieľa v Galante mimoriadne významné. Stretli sme sa priamo z hlavou rodiny Esterházyovcov a jeho manželkou, ktorí nás privítali priamo v ich sídle v Maďarsku.

 Antal bol úprimne rád, že sme ho prišli poinformovať o dianí v Galante. Veľmi ho potešili aktivity spojené so záchranou kaštieľa v Galante. Jeho vyjadranie v súvislosti s kaštieľom a mestom Galanta boli natoľko dojemné, že sa nám tlačili slzy do očí. Som presvedčený, že ani sami sme si neuvedomovali čo v skutočnosti máme doma v Galante. Počuť tak vzácne slová uznania, povzbudenia a pomoci od samotnej hlavy rodiny bolo ozajstným balzamom na duši.

 O našej webstránke vedel, a veľmi sa mu páčila viacjazyčnosť. Je presvedčený, že pripravovaný projekt záchrany kaštieľa v Galante prinesie mestu nie len ekonomický ale hlavne kultúrny a sociálny rozmach.

 Podľa jeho slov ak bude južná veža kaštieľa opravená aj s balkónikom, bude to pre neho tá najkrajšia veža Esterházyovských budov.

 Ďalej nás uistil v tom, že je nám pripravený pomôcť. Chystáme jeho návštevu Galanty, ku ktorej by malo dôjsť už najbližších rokoch, čo bude určite udalosťou číslo jeden a to nie len v Galante ale na Slovensku vôbec.

 Drahí priatelia, verím, že sa začína nová éra, ktorá bude začiatkom novodobej histórie kaštieľa v Galante. Som presvedčený, že sa nám to spoločne podarí. Ďakujem. Zsolt Takáč 

Publikované dňa 05. január 2015