Neogotická brána je po 153 rokoch opäť v pôvodnej kráse na svojom mieste.

19.06.2014 sa po viac ako 153 rokoch opäť odhalila vo svojej pôvodnej kráse neogotická brána, ktorá sa stala raritou č.1 na Slovensku. Je to výsledok viac ako ročnej práce členov občianskeho združenia ako aj reštaurátorov z Bratislavy.

 Bránu dal vyhotoviť v roku 1861 gróf Esterházy József, ktorý sa narodil v roku 1799 v Budapešti. Hneď po svadbe s Barthodeiszky Rozáliou presťahoval do Galanty a začal s mohutnou a veľmi nákladnou prestavbou vtedy barokového kaštieľa na neogotický. Jeho architektom bol Antal Weber, /Rotenturm,Austria/. Esterházy József mal tri deti, žiaľ dve jeho dcéry Mária a Gizella zomreli hneď po sebe na epidémiu a takisto jeho syn Géza zomiera vo veku necelých 36 rokov, bez potomkov. Zdrvený krutým osudom József zomiera 1.januára 1879 a jeho manželka Rozália v tom istom roku 4.decembra 1879. Pochovaní sú vedľa ich detí v Galantskom cintoríne, v krypte kaplnky, ktorá je dnes pekne zreštaurovaná. Podľa slov vtedajších ľudí to boli veľmi dobroprajní a milí ľudia.

 Škoda, že sa im nesplnila túžba, aby sa Galantský kaštieľ stal opäť jediným sídlom Esterházyovcov a tak ožil hlasmi početných vnúčat. Kaštieľ bol opustený až do roku 1920 keď Ladislav Pavol Esterházy predal panstvo ako aj novogotický kaštieľ Československej republike. 

 Sme nesmierne radi, že vďaka finančnej zbierke občanov mesta Galanta za rok 2013 ako aj spoločnosti NOVOTA-ART Bratislava sa krásna romantická brána opäť obnovila. Je to nesporne popri oprave historického nápisu na severnej veže najväčší úspech našich aktivít.

Práve preto nám dovoľte poďakovať všetkým čo prispeli svojimi financiami, časom, umením a srdcom. Patrí Vám obrovská vďaka.

Odkaz milých manželov Esterházyovcov ožíva vďaka tejto bráne a veríme, že budeme napredovať v prácach spoločne.

S úctou Zsolt Takáč

Publikované dňa 05. júl 2014